Kiedy wykonywać badanie jamy brzusznej?

Badanie jamy brzusznej to najczęściej zwykłe USG czy rezonans magnetyczny, które jako nieinwazyjne badania, obrazują wnętrze naszego ciała w okolicach jamy brzusznej po to, aby móc wykryć wszystkie uszkodzenia, choroby i inne, nawet zagrażające życiu, czynniki w naszym brzuchu. Regularne wykonywanie badań to absolutnie pierwszy krok do zachowania zdrowia. Badanie jamy brzusznej pozwoli na wykrycie wszystkich niedogodności i chorób oraz jak najszybsze wprowadzenie leczenia, aby zapobiec rozwijaniu się choroby.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to jedno z badań jamy brzusznej, które bardzo dokładnie obrazuje jej wnętrze i wszystkie zmiany w niej zachodzące. Główną z przyczyn wykonywania badania jamy brzusznej rezonansem są różnego rodzaju nowotwory, które powinny być regularnie konsultowane i sprawdzane. Przydatne jest to zwłaszcza podczas ustępowania choroby, aby sprawdzić, w jakim tempie nowotwór zanika oraz kiedy można zakończyć leczenie. Badanie jamy brzusznej jest ważne również w przypadku wszelkich dolegliwości nerek, wątroby, żołądka czy jelit lub obrzękniętego ciągle brzucha i częstych kolek u małych dzieci.

Jak należy się przygotować do badania jamy brzusznej?

Każda osoba, która zgłasza się na badanie rezonansem magnetycznym, powinna się przygotować odpowiednio według zaleceń lekarza. Najczęściej jest to unikanie ciężkostrawnych potraw dzień przed oraz utrzymanie postu całkowitego kilka godzin przed. Jeśli wymagane jest wypicie kontrastu do prawidłowego przeprowadzenia badania, to podczas tego również nie można jeść, dozwolone jest jednak picie wody niegazowanej. Idą na badanie jamy brzusznej warto również zabrać ze sobą dokumentację medyczną, która świadczy o innych, wykonywanych przez nas badaniach, takich jak USG, RTG i inne. Jeśli posiadamy w organizmie różnego rodzaju wstawki lub protezy to również zaświadczenie wydane przez szpital, o posiadaniu takiego elementu w organizmie jest wymagane.

Jak przebiega badanie jamy brzusznej?

Badanie jamy brzusznej przebiega w komfortowej dla pacjenta w pozycji leżącej na plecach. Podczas padania powinno się jak najdłużej pozostać nieruchomym w celu najdokładniejszego pomiaru. Każdy ruch może zaszkodzić wynikom i badanie będzie trzeba powtarzać. Aparatura potrzebna do wykonywania takiego badania wydaje dosyć nieprzyjemne dla ludzkiego ucha dźwięki, więc aby zwiększyć komfort pacjenta, podaje się mu stopery lub słuchawki, które tłumią dźwięk urządzenia.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *